Kesinlikle bilmeniz Gereken En İyi 9 Instagram Pazarlama İpuçları

Kesinlikle bilmeniz Gereken En İyi 9 Instagram Pazarlama İpuçları

Instagram'ı pazarlama için kullanmadıysanız, işte fikrinizi değiştirecek birtakım istatistikler . Platform, her ay bir milyardan çok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Üzerindeki bireylerin %81'i bunu hizmet ve ürünleri soruşturmak için kullanıyor. Instagram hikayeleri her gün 500 milyondan çok insanı çekiyor. %58'i şayet belli bir marka yahut ürüne duydukları ilgiyi Instagram hikayelerine bağlıyor. Platform ayrıyeten markaların ürünleri satmasına yardım eden aniden çok etkileyiciye sahiptir. 


Doğru pazarlama tekniklerine sahip olmak çok önemlidir. Bazı tavsiyeler için blogger sosyal yardım hizmetleri yayınlayan uzmanlarla konuştuk . İşte öğrendiklerimiz.  


Dönüşüm Oranlarını Artırmak için 9 Instagram Pazarlama İpuçları

Bir İşletme Profili Oluşturun 

İlk adımınız Instagram'da bir işletme hesabı meydana getirmek olması gereklidir. İzleyicilerin internet sitenize gitmesine lüzum kalmadan size erişmesini sağlar. Ayrıca promosyonların yahut reklamların yayınlanmasına yardım eder. Kaydolmak, analizlere erişmenizi sağlar. Pazarlama faaliyetlerinizin performansını tartmak için onlara gereksiniminiz olacak. 


Kitle Tabanınızı Büyütün

 En iyi transformasyon oranları için doğru kitlelere gereksiniminiz var. Çok sayıda insanın içeriğinizi görmesi ve onunla etkileşime geçmesi lazım olur. Instagram'da çok çok rakiplik var. Takipçileri çekmek zor olur, fakat tesirli yollar var .


Mevcut müşterilerinizle başlayın ve onları Instagram'da sizi takip etmeye teşvik edin. 

Aktif olarak katılmalarını sağlamak için birkaç promosyon yahut iskonto yapın. 

Instagram profilinizi tanıtmak için internet sitenizde ilgili rozetlere sahip olun.

Sizinkine benzeri ürünleri olan profilleri yakından takip edin.  

Bir ileri adım, esasen o profilde bulunanları takip etmektir. İlginç yahut ilgili içerikle, sizi geri takip etmekte problem yaşamazlar. 

Yaratıcı, Güncel İçeriğe Odaklanın 

Instagram demografisi ilk olarak genç insanlardan meydana gelir. Yaşa göre Instagram takipçileri : -


 13 ila 17 sene - %5

 18 ila 24 yaş - %19

 24-34 yaş - %40

 35 ila 44 yaş - %23

 45 ila 54 sene - %7

 55 ila 64 sene – %1

 65 yaş üstü - %1 

Daha genç insanları hedeflemek azıcık yaratıcılık gerektirir. Ürününüzün niçin hususi olduğunu göstermelisiniz. Bu tür kümelerin çok çok metin için sabrı yoktur. Ürünleri sergileyen nitelikli görüntülere yatırım uygulamak çok önemlidir. Ayrıca ürünlerinizin yaşamlarına nasıl kıymet katacağını göstermeye yardım eder.


İçeriğinizi düşünmek ve bunları doğru şekilde nasıl planlayacağınızı bilmek, titiz bir şekilde çalışmanız gereken bir şeydir. Zaman kazanmak için bir içerik pazarlama eksperi tutabilirsiniz . İçerik oluşturma ve planlamaya yardımcı olacak doğru bilgi ve araçlarla donatılacaklar. Bu, bilhassa dijital pazarlamaya yeni başlayan yeni başlayanlar ve ufak işletmeler için yararlıdır. 


 Mesajınızın Tonunu Değiştirin 

 İnsanların mesajlarınıza olan dikkatlerini kaybetmelerini sağlamanın en iyi yolu çok satım yapmaktır. Instagram, sert atışlar için bir platform değildir. Unutmayın, hiç kimse ürünlerin yüzüne itilmesini hacet yok. İçeriğiniz dikkat alımlı olmalı ve alaka seviyesi sağlamalıdır. Mesajınızı iletirken eğlendiren olması zarar vermez. 


İlgi çekmek için teaserların yahut başka promosyon taktiklerinin kullanımını düşünün. Örneğin, hususi teklifler genç insanlarla iyi netice verir. Belirli bir ürüne erişebilen birkaç şahıstan biri olduklarını bilmek isterler. 


 Gönderilerle Tutarlı Olun

Gönderi tutarlılığı, pekçok pazarlamacının karşılaştığı bir zorluktur. Günde bir yahut iki kere içerik koymak göz ürkütücü bir vazife olur. Gönderilerle tutarlılığı korumaya çalışın. Rastgele yerleştirme, insanların söylediklerinize olan dikkatini kaybetmesine yol açabilir. 


Çok çok gönderi kesinlikle iletişim manasına gelmez. Kitleleri ileti bombardımanına tutmak onları erteleyebilir. Gönderileri, izleyicilerin ne vakit içerik bekleyebileceklerini bilmeleri için planlayın. Planlama ayrıyeten, daha çok iletişim mümkün kılabilecek yüksek nitelikli gönderilere imkan tanır.


Uzmanlar günde aşağı yukarı bir gönderiye tabi kalmanızı tavsiye ediyor. Bir ayda, 11 ila 20 kere çabalamalısınız. Hedef kitlenize dair anlayışınıza göre sizin için neyin iyi olduğunu belirleyin. 


 Potansiyel Müşteri Oluşturma İçin Instagram Hikayelerini ve Canlı Akışları Kullanın

Instagram hikayelerindeki içerik sadece 24 saat açılmış kalır. Çoğu Instagram takipçisi, umumi gönderilere geçmeden evvela Instagram hikayelerine bakar. Farklı içerikleri göstermek için olağanüstü bir fırsat sağlar. Resimler, videolar yahut kısa tanıtım metinleri olur. Ayrıca koyabileceğiniz öykü sayısında bir sınırınız yok. 


Canlı akışlar çok alaka çekicidir ve ani bağlantılara müsaade verir. İnsanlar siz yayın yapar iken yorum yapabilir, paylaşabilir yahut içeriğinizi beğenebilir. Ürün tanıtımları için canlı akışları kullanın. Ayrıca ekibin arkasındaki yüzleri tanıtmak için bir fırsattır.  


Canlı akışlar, marka işbirliği için bir yol sağlar. Marka işbirliği, profilinizin dışındaki kitlelere erişmenizi sağlar. Daha çok takipçiye niçin olabilecek daha çok poz elde edersiniz. 


 Sosyal Etkileyenler Instagram Pazarlaması İçin Çok Önemlidir 

Influencer’lar büyük bir takipçi kitlesi meydana getirmek için vakit ayırır. İzleyicileri onlara güveniyor ve şayet onlara tavsiye ederlerse bir mahsul satın alacaklar. Etkileyicilerle çalışmak, kiminle çalışmayı tercih ettiğinize tabi olarak elverişli maliyetlidir. 


Mikro-etkileyiciler, mesela, maddi ödeme yerine ürünleri kabul edebilir. Öte yandan ünlüler, hatta azıcık daha pahalı. Ne tür takipçilere sahip olduklarını görmek için etkileyicileri iyi araştırın. 


Yanlış influencer ile iştirak uygulamak şirketinizin itibarına zarar verebilir. Bazılarının kötü şöhrete dayalı milyonlarca takipçisi var. Bunlardan tamamıyla kaçınmayı tercih edersiniz. 


Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikle (UGC) Biraz Tasarruf Edin 

Kullanıcı yönünden yapılan içerik, izleyicilerde itimat uyandırır. Etkileşimi artırır ve transformasyon elde etmenin olağanüstü bir yoludur. Hepsinden iyisi, bu tarz içerikleri elde etmek için para harcamanıza lüzum kalmayacak. Tabii ki, azıcık paranız varsa, promosyonlara katılın. İzleyicilerin katılma ihtimalini artırır. Yine de azıcık inandırma etmeye mi gereksiniminiz var? UGC'deki bu istatistiklere göz atın .  


Bir işletme, UGC ile %28'e kadar daha yüksek iletişim elde edebilir. 

Bir internet sitesindeki iade oranları %28 kadar yüksek

Müşterilerin %48'e kadarı yeni ürünleri bulmak için UGC'yi kullanıyor

Y kuşağının %84'ü bir şey satın alıp almama konusu ile ilgili UGC'ye güveniyor. Instagram, Y kuşağı için verimli bir topraktır. Bu sebeple, onlara ulaşmak için bu türlü bir fırsatı kaçıramazsınız. 

Sponsorlu Reklamlara Biraz Para Harcayın

 Sponsorlu tanıtımlar için pazarlama bütçenizde azıcık para ayırın. Daha geniş bir kitleye erişmenizi sağlar. Doğru kitlelere ulaşmak için hedefleme özelliğini kullanın. Çekici ve dikkat alımlı olması için lütfen içeriğinize dikkat edin.   


Son düşünceler

Kaçırmamanız gereken en iyi 9 Instagram pazarlama ipucuna baktık. Yine de, platformda sahip olunan olan potansiyel ile yüzeyi zorlukla çizdik. Instagram, akıllı pazarlamacılar için olağanüstü. Bunun gibi makaleler, araştırmanıza en iyi pazarlama platformlarında başlamak için iyi bir yerdir.