İnstagram hesapları neden kapatır

İnstagram hesapları neden kapatır

Instagram, dünyada WhatsApp’tan sonra en çok kullanıcısı olan yani en çok tercih edilen taşınabilir uygulamadır. Bir kaç yıl evvela Facebook yönünden satın alındıktan sonra kendini ilerleten, öykü paylaşımı gibi epey bilindik özellikler yardımıyla daha dahi bilindik duruma gelen instagram ın birtakım teknik aksaklıkları olabilmektedir. Ayrıca reel olmayan kullanılcıların hesap açmalarını önlemek için instagram algoritması sıkça yanılgı ile reel bireylerin de hesaplarını kapatabilmekte. Instagram hesapları niçin kapatılıyor sorusunun birkaç değişik cevabı var, ilk olarak topluluk kurallarına uyulmadığı için instagram hesabı kapatılabilir.

 

Eğer hesabınız bu gibi nedenlerle kapatıldı şayet o vakit hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda “Hesabın koşullarımızı bozma ettiğin için kapatıldı” yazısı ile karşılaşırsınız. Ancak bu dünyanın sonu demek değildir tabi ki. Bu notun altında iptal ve daha çok bilgi olarak iki opsiyon menfaat. İptal dediğinizde ekranı kapatırsınız ama rastgele bir çözüme gidemezsiniz. Daha çok bilgi kırmızı a tıkladığınız vakit hesabınızın niçin kapatıldığı ile bilgi temin edebilirsiniz.

 

Instagram hesabı ayrıyeten diğer hesapları taklit ettiğiniz için de kapatılabilir. Ancak bunun ispatlanması sorunlu olur. Çünkü Instagram’dahi birçok bireyin gerçekte kendi hesabının diğerleri yönünden taklit edildiği halde kapatıldığı görülmüştür. Taklit hesaplar Instagram’a şikâyet edilerek kapatılır.

 

Eğer sizin hesabınız birini taklit ediyorsunuz kanaati ile şikâyet edilirse, bilhassa de çok şahıs yönünden şikayet edilirse doğrudan kapatılabilir. Bu halde sizin Instagram’a itiraz edip hesabınızı yineleme açtırmanız gerekecektir. Bunun için de instagram sizden hesabın size ilişkin olduğunu kanıtlamanız için birtakım belgeler sorabilir. Bu belgeler arasında hüviyet belgesi fotoğrafı, ehliyet gibi ad ve soyadınızı kanıtlayacak belgeler beraberinde fotoğraflarınızla ilgili dahi soru gelebilir.

 

Telif Hakları İhlalinden Dolayı Hesabın Kapatılması

Telif ihlalinden ötürü instagram hesabı kapanması dahi son günlerde epey sık karşılaşılan bir vaziyet oldu. Telif hakları günümüzde çok daha mühim bir duruma geldiği için instagram gibi ekstrem bilindik platformlarda telif hakları çok mühim. Mesela, rastgele bir video çektiniz ve bunu youtube dan indirmiş olduğunuz bir musiki ile birleştirip instagram hesabınızda bölüşmek istediniz.

 

Muhtemelen daha şimdilik yüklerken instagram buna müsaade vermeyecektir, videonuzu telif haklarını bozma ettiğiniz için yükleyemezsiniz ibaresini fark edeceksiniz. Ancak o anda yüklenirse de ardından videonu kaldırılıp size telif haklarından ötürü kaldırıldığı konusu ile ilgili bir ileti gelecektir.

 

Birçok musiki kanalında bedava telif hakkı olmayan müzikler var, onları kullanmayı tecrübe edinebilirsiniz. Telif haklarını üst üste çok kere bozma etmeniz halinde kısa bir sürede hesabınız yineleme açılmayacak şekilde kapatılabilir. Bunun önüne geçmek ve bu halde kalmamak için mutlaka telif haklarına dikkat etmeli, musiki veya videolarınızı titiz seçmelisiniz.

 

Limitlerin aşılması sebebiyle instagram hesabı kapanması

Instagram’dahi gün içinde yapabileceğiniz bütün aktivitelerin bir sınırı vardır. Yani belli sayıda zevk yapabilir, belli sayıda yeni şahsa takip talebi gönderebilir, belli sayıda takipçi kabul edebilir ve silebilirsiniz. Aynı şekilde belli bir sayıda başkalarının paylaştıkları içeriklere yorum yapabilirsiniz.

 

Paylaştığınız içeriklerde de belli bir sayıda etiket yani hashtag kullanabilmeniz mümkün. Aksi takdirde bu limitleri aştığınız anda ilk olarak instagram hesabınız bir süreliğine dondurulur, ardından açılır.

 

Eğer siz tıpkı şekilde limitleri aşmaya devam ederseniz instagram hesabınız tamamıyla kapatılır ve bu hesabı yineleme açamazsınız. Çünkü limitleri devamlı aşmanız halinde instagram hesabınızı spam haline düşürmüş olursunuz ve spam hesaplar mutlak olarak kapatılır.

 

Özellikle bir instagram hesabı yeni açıldığında bütün zevk, yorum, paylaşım ve takip talebi sevkıyat limitleri daha düşüktür. Çünkü hesap yenidir ve güvenilmezdir ama vakit içinde şayet siz kurallara uyar ve hesabınızın güvenilir olduğunu gösterirseniz bütün limitleriniz yükselir. Fakat hiçbir vakit sonsuz olmayacaktır.

 

Instagram hesabım engellendi, niçin?

Hesap engeli veya hesap bloklanması yukarda anlattığımız şekilde instagram limitlerinin aşılmasına tabi olarak gelişir. Instagram limitlerini ne kadar aştığınıza tabi olarak bir hafta- 5 gün veya 2 hafta gibi sürelerde instagram yönünden engellenirsiniz.

 

Bu bir ikaz mahiyetindedir, ardından yineleme tıpkı hatayı yapmamanız için. Instagram hesabınızın bir kere engellenmesi demek, ne kadar takipçiniz olsa dahi hesap etkileşimlerinizin düşmesi manasına gelir.

 

Yani instagram hesabınız engellendiğinde, yineleme açıldığında daha düşük şahıs paylaşımlarınızı görürken hikâyeleriniz de daha düşük şahsa ulaşacaktır. Bu noktada takipçi, zevk veya yorum satın alarak hesabınızı süratli bir şekilde hareketlendirebilirsiniz. Aksi takdirde eski haberleşme sayılarınıza ulaşmanız birkaç ay hatta bir senesi bulabilir.

 

Aynı vakitte hesabınız açıldıktan sonra mutlaka yineleme limitleri bozma etmemeye dikkat edin.

 

Şikâyet edildim, hesabım kapatıldı

Instagramda en süratli hesap kapanma sebeplerinden biri şikâyettir. Eğer sizinle haberleşme kurmak istemeyen biri ile haberleşme kurmaya devam ederseniz ve bu şahıs de sizi şikâyet ederse hesabınız doğrudan kapatılabilir. Taciz, rahatsız etme, istemeyen biri ile flört etme gibi davranışlar yazılı şeklinde de kanıtlanabildiği için hesap kapanmalarına niçin olur. Birinin rastgele birini sözle yani ileti ile taciz veya rahatsız etmesi, hesabın yineleme açılamayacak şekilde kapanmasına niçin olur.

 

Eğer tıpkı şahıs hesabı kapatıldığı halde tıpkı telefondan değişik hesaplar açmaya devam ederse (değişik kullanıcı adı ve fotoğraflar ile) instagram bir müddet sonra bunu teşhis edecek ve bu kere telefonu engelleyecektir. Böylece o telefondan hiçbir şekilde yeni bir instagram hesabı açılamayacaktır.

 

Fake hesaplar dahi açılmamak üzere kapatılır

Fake hesaplar, yani olmayan biri gibi davranan hesaplar ile kuruluşları temsil ediyormuş gibi davranan hesaplar dahi tamamıyla açılmamak üzere kapatılır. Ayrıca bu tür davranışların kanuni şeklinde de bir karşılığı vardır. Dolandırıcılık ve düzmece bilgi vermekten savcılığa şikayet edilebilir ve hesap sahipleri bulunarak yargılanabilir.

 

Instagram’ı dondurduktan kaç gün sonra hesap kapanır?

Instagram hesap kapanma nedenlerinden biri de hesabını dondurucu bireylerin onu açmayı unutmasıdır. Instagram, dondurulan hesapların 14 gün içinde açılmaması halinde hesabın bundan sonra kullanılmayacağını düşünerek hesabı tamamıyla kapatır. Dondurulduktan sonra açılmadığı için kapatılan hesaplar dahi epey zor bir şekilde geri açılır veya açılamaz. Hesabınızı haftada bir kere dondurabilir ve 6 gün içinde derhal açabilirsiniz. Instagram hesabı dondurma çabucak gizli olma gibidir, her şeyiniz, mesajlarınız beğenileriniz ve bütün bulgularınız durur ama siz çabucak yok olmuş olursunuz. Sonrasında açtığınızda şayet her şey kaldığı yerden devam eder.

 

Bazı kullanıcılar hesaplarını dondurmadan evvela çok daha çok takipçileri olduğunu ve hesaplarını dondurup açtıktan sonra takipçi sayılarının azaldığı şikayetini ilettiler. Bu vaziyet siz hesabınızı dondurduğunuz için instagram yönünden uygulanan bir şey değildir. Takipçileriniz tıklandığında sizin hesabınızı göremedikleri için sizi takip etmeyi bırakmış olabilirler.