İnstagram Hesabımı nasıl güvene alabilirim, çalınmasını önlerim ?

En çok sık rastlanan "İnstagram hesabım çalındı" durumlarından dolayı ONEBE BİLİŞİM Sosyal Medya ekibi siz değerli kullanıcıları için hesabınızı nasıl güvenli hale getireceğinizi ve nasıl çalındığını bu makalemizde açıkladı. 

İnstagram hesapları neden bu kadar kötü amaçlı kişi ve ya kişiler tarafından çalındığını size maddeler olarak belirtmek isteriz. 

İşte İnstagram Hesaplarının Çalınma Yöntemleri;

  • Yüksek takipçiye sahip hesaplar (çalıp kullanmak ve ya satmak için)
  • Gerçek kişilerin hesaplarını çalıp pandemi yardımı, bu linkle tıklayın internet kazanın gibi özel mesaj göndermek için. Bu durum en çok rastlanan durumdur, çünkü tanıdıklarımızın bize kötü amaçlı bir şey yapmadığını düşündüğümüz için gönderdikleri linkle tıklıyoruz tabi ki. Bu durumda kullanmış olduğunuz telefonunuza kötü amaçlı yazılımlar yüklenip tüm banka bilgileriniz, ve özel bilgileriniz karşı kötü amaçlı kişilerin eline geçmiş olur. 
  • Özel nedenlerden çalınan hesaplar 
  • tabi hesapların çalınmasında bir çok nedenler var ancak bunlar en çok rastlanan nedenlerdir.


Peki hesaplarınızı nasıl güvene alabilirsiniz? 

Öncelikle hesabınızda kesinlikle mail ve kullanmış olduğunuz cep telefonu ile doğrulama yapmanız gerekmektedir.  Bu durumda güvenliği en üste çıkarmış olursunuz ancak daha güvenli olmasını isterseniz kod doğrulamalı yapabilirsiniz bu durumda her giriş yapmaya çalışıldığında telefonunuza doğrulama kodu gelmektedir.  Doğrulamayı açmak için, profilinize tıklayın sağ üst köşede 3 çizgi göreceksiniz tıklayın,  buradan ayarlar seçeneğine tıklayın. Güvenlik seçeneğine girip iki faktörlü kimlik doğrulamasına tıklayın ve  kısa mesaj doğrulamasını aktif edebilir buradan tüm güvenlik ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. 

Ayrıca bilmeniz gereken bir durum daha var, hesabınızda kullanmış olduğunuz mail ve telefon numarasını kesinlikle başka hesapta kullanmayınız, çünkü olası durumda çalındığında doğrulama talep ettiğinizde çalınan hesabınızın değil diğer kullanmış olduğunuz hesap için kurtarma maili gelecektir. Bu durumda tavsiyemiz her hesap için ayrı mail ve telefon numarasını kullanmanızı öneririz.

Çalınan hesabınız eğer kişisel hesabınız ise kimliğinizde yazan isim ve soyadınızı kullanmanızı öneririz, bunun nedeni çalınmasına karşı İnstagram yönetimi kimlik doğrulaması istediğinde hesaptaki bilgileri ile eşleşmesi gerektiğinden bunu önermekteyiz.

Facebook ile hesabınızı oluşturduysanız, İnstagram hesabınıza girip tekrar mail ve telefon numaranızı eklemenizi ve doğrulamanızı öneririz. 


Hesabımızı nasıl çalıyorlar ? 

Öncelikle hesabınızı çalmak adına size sahte(fake) mail ve ya sms yoluyla mesaj gönderirler İnstagram yönetimi adına, oradaki linkle tıkladığınızda kişilerin hesabınıza erişmesine izin vermiş olursunuz. Ayrıca size gelen mail muhakkak gelen mail adresini kontrol etmenizi öneririz.

Hesabınızda mail ve telefon doğrulaması olmadan oluşturduğunuz hesapları almaları çok kolay olacaktır, ve basit şifre kullanımından dolayı çalınması çok basit hale gelmektedir. Bundan dolayı her zaman oluşturduğunuz hesaplar için kesinlikle mail ve telefon doğrulaması yapmanızı ve kimlik doğrulamasını açmanızı öneririz.