İnstagram'da nasıl fenomen olunur

İnstagram'da nasıl fenomen olunur

Instagram, aylık 800 milyondan çok kullanıcısı ile sosyal medya paylaşım programları arasından en bilindik olanlarından bir tanesidir. Instagram’daki tanıdığımız insanlar; paylaşımlar arasından fotoğrafları inceliyor, kendi fotoğraflarını paylaşıyor ve zevk ile yorumlar yolluyor. Hatta bütün şunlar kullanıcılar yönünden saat başı gerçekleşiyor. Bu kadar bilindik olan ve dünyadaki herkese varmanıza imkan sağlayan bir sosyal medya platformu olduğu halde Instagram’ın, en yüksek potansiyeline ulaşacak şekilde nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili kafalarda hala soru işaretleri oluşmaktadır.

 

Instagram’daki takipçi kitlesi oluşturmaya nasıl başlayabiliriz ki? Ya daki paylaşımlarımıza nasıl daha çok zevk alabiliriz? Instagram’daki meşhur olmak aslında de muhtemel mü yoksa bu tamamıyla dolandırıcılıktan mı ibaret? En en çok tercih edilen uygulamanızda meşhur olmanın gizli hayallerini mi kuruyorsunuz? En beğendiğiniz Instagram hesaplarının nasıl o kadar büyüdüğünü merak mı ediyorsunuz?

 

Instagram’daki daha iyi ve tesirli olmanın yollarını, Instagram’daki nasıl influencer olabileceğinizi yahut profilinizi bir üst düzeye nasıl taşıyabileceğinizi gelin beraber inceleyelim. Tüm bu amaçlara ulaşmak için kullanmanız gereken belli stratejiler vardır. İşte bu taktikler şöyledir:

 

1. Geniş kapsamlı ve önemli bir soruşturma yapın.

Diğer her alanda olduğu gibi Instagram üstünde de erişebileceğiniz makul ve realist amaçlar belirlemeniz çok önemlidir. Instagram hesabınızı yenileme için işe en beğendiğiniz hesapları inceleyerek başlayın. En beğendiğiniz bu hesapların feedleri ile ilgili neleri beğeniyorsunuz ve bu faktörleri kendi hesabınıza nasıl daha değişik ve iyi bir şekilde entegre edebilirsiniz? Instagram profilinizin estetik tonu nasıl olacağı ile ilgili bir karar verin. Bunu yapabilmek için profilinizde paylaşacağınız içeriklerin belli renk tonlarında olması lazım olur. Mesela ak, pastel tonlar yahut koyu toprak tonları… İnsanlar göze seslenme eden ve resim olarak belli bir tutarlılığı yakalayan profilleri daha çok beğenirler. Preview programı yardımıyla paylaşacağınız içeriklerin denemelerini yapabilir ve paylaştıktan sonra profilinizde nasıl görüneceğini test edebilirsiniz. Böylece feedinizi belli renk tonlarında göze seslenme edecek şekilde daha iyi düzenlemiş olursunuz.

 

 

 

Kendinize bu soruyu problem: Kendiniz ile ilgili dünyaya ne gibi bir öykü nakletmek istiyorsunuz? Instagram idollerinizi inceleyerek bu soruya yanıt vermenize yardımcı olacak faktörleri teşhis edin. Diğer kullanıcıların profillerini incelerken hashtag olarak hangilerini tercih ettiklerini, takipçileriyle hangi yolları kullanarak etkileşimde bulunduklarını ve ne sıklıkta içerik paylaştıklarını not edin.

 

2. Kaliteye muhtemel olduğunca daha çok ehemmiyet verin.

Harika fotoğraflar çekin. Evet söylemesi kolay daki yapması pek kolay olmayan bir şey olduğunu biliyoruz. Ancak fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirecek çok kolay yöntemler mevcuttur.

 

Instagram profilinizi diğer kullanıcıların görmek isteyecekleri nitelikli fotoğraflarla doldurun. Düşünceli bir şekilde seçilmiş olan nitelikli fotoğraflar profilinizde belli bir estetiği yakalamanızı sağlar, böylelikle takipçi kitlenizi oluşturacak çekirdek kullanıcıları profilinize çekmiş olursunuz.

 

Fotoğraf planlama içeriğine gelince size yardımcı olacak milyonlarca aplikasyon vardır. En bilindik fotoğraf planlama programları arasında Snapseed, VSCO ve A Color Story bulunmaktadır. Bu programları tercih edebilirsiniz fakat Instagram’ın kendi filtrelerini sakın kullanmayın ve daima üçüncü parti fotoğraf planlama uygulamalarını tercih etmeye dikkat edin. Kontrastı artırın, fotoğrafınızı düzeltin ve fotoğrafınıza kendi şahsi dokunuşlarınızı ekleyin.

 

Capcanlı ve değişik renklerde çekilmiş olan hoş fotoğraflar yardımıyla daha çok zevk toplayabilirsiniz. Unutmayın ki kusursuz fotoğrafçılığın en anahtar etkeni ışıktır. Dikey fotoğraflar daki çekmeyi tecrübe ederek diğer kullanıcıların ilgilerini kendi profilinizin üstüne çekmeye çalışın.

 

 

 

3. Hashtagleri makul bir şekilde kullanın.

Klavyeniz ile yazabileceğiniz ve aklınıza gelen her şey hashtag olarak kullanmak mümkün. Ancak hashtaglerden en elverişli ve sıhhatli bir şekilde faydalanmak için stratejik düşünmeniz lazım olur. #Yani #her #hasthtagi #kullanmak #zorunda #değilsiniz!

 

Instagram bir içerik paylaşımı başına en çok 30 hashtag eklemenize imkan tanıyor. Ama paylaşacağınız fotoğrafın konusuyla alakalı olan ve en çok tercih edilen 12 hashtagi seçmeniz daha iyidir. Fotoğrafta bulunan nesneler, fotoğrafı çekerken kullandığınız makinenin markası ve modeli, fotoğrafı çektiğiniz pozisyon ve fotoğrafı düzenlerken kullandığınız programlar hashtag tercihleri için epey elverişli başlangıç noktalarını getirmektedir. Ayrıca Focalmark isminde bir üçüncü parti hizmeti sateyesinde hashtag önerileri alabilir ve bunları kopyalayıp paylaşımlarınıza yapıştırabilirsiniz.

 

Instagram üstünde bir hashtagin ne kadar bilindik olduğu ve toplamda ne kadar kullanıldığı ile ilgili veriler, hashtagleri yazarken karşınıza gelecektir. Aşırı bilindik olmayan fakat orta derecede popülerlik yakalamış olan hashtagleri tercih etmeye itina gösterin. #sevimli yahut #seyahat gibi hashtagleri kullandığınız vakit amaçladığınız ilgiyi göremezsiniz zira bu yüksek popülerlik kazanmış olan hashtaglerde paylaşım yaptığınız gibi eklediğiniz her şey diğer paylaşımlar arasında kaybolup gidecektir. Üzerinde iyi düşünülmüş, stratejik ve akla yatkın seçilen bir hashtag; ile ilgili sık sık arama uygulanan fakat bunun yanı sıra daki ile ilgili çok paylaşım yapılmayan bir hashtagtir.

 

4. Etkileşim yakalamaya odaklanın.

Etkileşimler yardımıyla takipçi kitlenizin sizi tanımasına fırsat vermiş oluyorsunuz. Ya daki en azından sizin bir versiyonunuzu tanıyorlar. Instagram’daki paylaşacağınız bir içerikte öykü anlatmayı tecrübe edinin. Fotoğrafınızı açıklayacak cümleleri fotoğrafın içinde değil de caption olarak paylaşın. Başka bir hesap yönünden paylaşılmış olan çok beğendiğiniz bir içeriğe yorum yazarken düşüncelerinizi alenen belirtin ve yorumunuza kişisellik katın ki gerçekleştireceğiniz yorum spam olarak algılanmasın.

 

Eğer vatan dışına seyahate çıktıysanız yahut lokal bir yeri görüşme ettiyseniz, mahalli topluluk ile haberleşme kurarak hesabınıza büyük bir yarar kazandırmış olursunuz. Konum etiketleri yani geotaglar ve yerelleştirilmiş hashtagler kullanarak etrafınızdaki kitle ile haberleşme kurun zira bu insanlar bulundukları konumdan diğerleri yönünden paylaşılan içeriklere alaka duyabilirler.

 

 

 

İçeriklerinizi ne kadar sıklıkta paylaşmanız gerektiği hususu daki büyük bir ehemmiyet taşır. Size göre elverişli saati belirleyin ve takipçilerinizin hangi saatlerde daha çok aktif olduklarını teşhis edin. Paylaşım yapma sıklığınız yayınlayacağınız içeriklerin tarzına göre de farklılık gösterir. Bir gün içinde bir – üç kere paylaşım yapabilirsiniz fakat kaliteden katiyen taviz vermeyin.

 

Sizinle benzeri içerik paylaşımları yapan ve çok beğendiğiniz hesapları takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca o hesapları takip eden diğer kullanıcıları daki izleyerek Instagram profiliniz üstüne dikkatleri çekmeyi başarabilirsiniz. Bu usul yardımıyla Instagram profilinizin görünürlüğü fazla olur ve yeni takipçiler sizin profilinize daha kolay ulaşım sağlarlar.

 

5. Yapmamanız gereken şeyleri unutmamalısınız!

Spam yapmayın ve diğer insanların içeriklerini regram yapmayın. Instagram’daki sizi siz yapan özellikleri ve karakterinizi kaybetmeyin. Instagram hayatınızı paylaşabileceğiniz bir uygulamadır yalnızca, hayatınızın yerine geçecek olan bir şey değildir.