2021'de Instagram'da pazarlama stratejisi için oluşturabileceğiniz rehber

Günümüzün medya merkezli aleminde, dayanıklı bir sosyal medya pazarlama stratejisine sahip olmak, başkalarından öne çıkmanızı sağlamak için çok önemlidir. Hevesli bir sosyal medya pazarlamacısıysanız, esasen Instagram'a göz kulak oluyorsunuz. Facebook gibi diğer platformlar, akıllarından geçenleri paylaşarak insanları bir araya getirmek için çabalamaya devam eder iken, bu resim medya devi, markalar için en mühim sosyal medya pazarlama platformlarından biri durumuna geldi.  


2021 bakımından 25 milyondan çok işletme ve bir milyardan çok kullanıcıyla Instagram, markanızı pazarlamak için güvenilir bir liman gibi gözüküyor. Platform ayrıyeten her gün yüklenen 95 milyondan çok foto ve videoya sahip olmasıyla dahi onu en bilindik sosyal medya devlerinden biri yapıyor. Gördüğünüz gibi, bu sayılar çok büyük.  


Hedef kitleniz ne olursa olsun – yaşa, cinsiyete, konuma ve benzeri. tabi olarak, onlara Instagram'dahi ulaşacağınızdan güvenilir olabilirsiniz. Ancak asıl soru, Instagram'daki bütün gürültüyle beraber şirketinizin sesini nasıl duyurabilirsiniz? Gönderilerinizin gaye kitlenize ulaşmasını nasıl sağlıyorsunuz? Cevabınız, katil bir Instagram pazarlama stratejisi oluşturmakta yatıyor.


Bu makale, işletmenizi daha dahi ileriye taşımak için 2021'de dayanıklı bir Instagram pazarlama stratejisi oluşturmaya dair bilmeniz gereken her şeyi size anlatacaktır.   


Instagram'ın algoritmalarını anlama

Bir Instagram pazarlama kampanyası oluşturmaya ve buna yatırım yapmaya başlamadan evvela, nasıl çalıştığını kavramak akla yatkın olacaktır. Her vakit esrarengiz olan Instagram algoritması 2016 senesinde lanse edildi. Görsel medya devi, kronolojik beslemeyi bir algoritma ile değiştireceklerini duyurdu.


Instagram'a göre, programın çoğalan kullanım oranı, günlük olarak yayınlanan bütün foto ve videoları takip etmeye devam etmeyi çok daha zor duruma getirdi. Kullanıcıların ortalama %70'i, kronolojik sırayla gösterildiğinde mühim yayınlarını kaçırdığından, yayınların insanların yayınlarında nasıl görüneceğine dair algoritmaları değişiklik uygulamak mecburiyetinde kaldılar. 


Bu ifşaatların ışığında, yeni algoritmalar kuramsal olarak kullanıcıların yayınlarında daha ilişkilendirilebilir gönderiler görmelerine yardımcı olacak. Bir gönderinin ne kadar iletişim aldığı yahut gönderinize bakmak için ne kadar vakit harcadığı gibi algoritma tabanlı yayınları büyüleyici tonlarca etken olmasından, bu yeni özelliğe kullanıcılardan pek de hoş olmayan bir reaksiyon geldi. 


Sonuç olarak, gönderilerinizin Instagram beslemelerinde daha üst sıralarda yer alması olanaksız bir iş değildir. İhtiyacınız olan tek şey, ikincisine programınız gereken dayanıklı bir pazarlama stratejisidir. Instagram pazarlama stratejisi oluştururken aşikar bulundurmanız gereken pekçok etken vardır. Bu hususta yeniyseniz endişelenmeyin , internetteki en iyi öğrenme platformlarından bazılarında online kurslar alarak bunları kolaylıkla öğrenebilirsiniz . 


Başlamak için, 2021'de izlemeniz gereken en iyi Instagram pazarlama stratejileri şunlardır:
    1. Açık amaçlar ve amaçlar belirleyin

Herhangi bir projeye başlamadan evvela yapılacak ilk şey, bütün hedeflerinizi ve hedeflerinizi belirtmektir. Yine de sosyal medya pazarlamasından ne elde etmek istiyorsunuz? İşinizin doğasına tabi olarak, her daim 'gerçekçi' amaçlar bulmaya çalışmalısınız. Kontrol edilecek en bilindik iş hedeflerinden bazıları şunlardır: Marka bilinirliğini çoğaltmak için - bu, adınızın orada olması ve nişinizde bir otorite olmanız manasına gelir. Marka bilinirliği yaratmanın kesinlikle tanıtım mesajları yayınlamak manasına gelmediğini unutmamalısınız. Kişiliğinizi ve değerlerinizi sergileyen gönderileri de vurgulamalısınız. 


Hedef kitlenizi büyütün – gaye kitlenizi genişletmek, Instagram sayfanıza ve sonunda markanıza yeni insanlar tanıtmayı gerektirir. İşte Goread.io'nun Instagram'dahi takipçilerinizi büyütmenize yardımcı olacak bir rehberi . 

Potansiyel müşteriler oluşturun - sosyal medya platformlarınızda aniden çok takipçiye sahip olmak, onların sizden alış veriş yapacaklarını kendi kendine güvence etmez. E-posta pazarlaması ve Instagram elektronik posta bulma araçlarını kullanarak muhtemel satışlar oluşturma gibi stratejiler, bu sayfa ziyaretçilerini potansiyel müşterilere dönüştürmek için tesirli yöntemlere birtakım örneklerdir. 

Sitenize trafik çekin - internet sitenize daha çok trafik çekmeye odaklanmışsanız, sosyal medya bunu gerçekleştirebilir. 

   2. Kitlenizi belirleyin


Instagram pazarlamasını kullanarak kime ulaşmaya çalışıyorsunuz? Uygulamadaki fazlası bireyin kim olduğunu ve pazarlamak dilediğiniz her şeyle ilgilenip ilgilenmeyeceklerini bilseydiniz yardımcı olurdu. Demografik özelliklerini anladıktan sonra, onlar ile ilgili daha çok öğrenmek için daha ileri gidebilirsiniz - onlar için ilgili içeriği seçebilmenizi sağlamak için. Ayrıca denetim etmeniz gerekebilecek şeylerden bazıları şunlardır:Hangi hashtag'leri takip etmekten hoşlanırlar?

Neden sizinki gibi markaları Instagram'dahi takip ediyorlar?

Hangi rakipleri takip ediyorlar ve neden?

Kitle incelemesi azıcık daha uzun sürer, fakat Instagram pazarlama stratejinizi belirlemeniz çok önemlidir.    3. Rakip içeriğini tahlil edin

Hedef kitlenizin kim olduğunu belirlemenin beraberinde, rekabetinizi çözümlemek için de azıcık vakit ayırmalısınız. İkinizin de tıpkı kişileri hedefleyeceğinizi unutmamalısınız, bu sebeple onları denetim etmek ve iştirak düzeylerini yüksek tutmak için ne yaptıklarını görmek uygun olacaktır. İyi performans gösterdikleri bir sektör görürseniz, daha iyi olmanıza yardımcı olabilecek aygıt yöntemleri. Dikkate alınması gereken şeylerden bazıları şunlardır: 


Etkileşim seviyeleri nasıl?

Yorumlara cevap veriyorlar mı - ve şayet öyleyse, nasıl?

Hangi hashtag'leri kullanıyorlar ve takip ediyorlar?

Takipçileri ne tür sorular soruyor?

Çoğunlukla ne tür içerik kullanıyorlar?

İkna edici bir harekete geçirici mesajı var mı?

   4. Bir içerik stratejisi oluşturun

Pazarlama stratejinizi tarifleyen bir diğer mühim nokta, Instagram hesabınızda neleri (ve hangi vakit ve aralıklarla) yayınlamak istediğinizi belirlemektir. İçerik oluşturma, mühim miktarda işletme kaynağı gerektirir, bu sebeple doğru olanı uygulamak istersiniz. Instagram pazarlaması, fotoğraflar, videolar, hikayeler ve kullanıcı yönünden yapılan içerik gibi içerikleri yayınlamanızı gerektirir. Aşağıdaki gibi Instagram pazarlama taktiklerini kullanmayı düşünebilirsiniz:Yarışmalar ve çekilişler

Etkileyici pazarlama

atlıkarınca mesajları

İşbirlikleri. 

Tüm şunlar, feed'inizin estetik açıdan hoş olmasını sağlarken yapılır. 


İçerik stratejisinin bir diğer mühim parçası dahi içerik takvimi oluşturmaktır. Bilinen sonra neler göndermek için, sen bundan sonra düşünmelisiniz vakit göndermek için. Önemli duyuruları, resmi tatilleri ve eskiden planlanmış teklifleri öneme alarak takviminizi eskiden planlayın. 


   5. İlerlemenizi takip edin

Instagram pazarlamasının iyi yanı, içeriğinizi her daim test edebilmeniz, öğrenebilmeniz ve optimize edebilmenizdir. Kimsenin ilgilenmediği içerik meydana getirmek ve yayınlamak için daha çok vakit harcamanın bir manası yok. Bu sebeple ilerlemenizi takip edebilmek, Instagram pazarlama stratejinizin önemli bir ögesidir. Ortalama görüşmeci sayınızı, gönderilerinizin ne kadar iletişim aldığını, hangi gönderilerin başkalarından daha iyi performans gösterdiğini ve benzeri. denetim etmek için yerleşik izleme analitiğini kullanabilmeniz mümkün. 


Instagram analitiği vasıtasıyla, sadece gaye kitlenizin en çok hangi tür içeriği beğeneceğini öğrenmekle kalmayacak, bunun yanı sıra pozisyon ve yaş gibi demografik özelliklerini anlayarak onlarla iletişim kurmak için en iyi dönemleri dahi bileceksiniz. Gelecekte amaçlanan gönderileri ve teklifleri düzenleyin. 


ayrılık sözleri

2021'de kazanan bir Instagram pazarlama stratejisi oluşturmanın diğer pekçok yolu var. Ancak, bu beş delil başlamanıza yardımcı olacak ve kendinizi bir otorite olarak kurarken sizi daha üst sıralara taşıyacak. Pazarlama stratejinizi oluştururken iyi şanslar.